Zpět na přehled článků

Pravidla našeho spokojeného vztahu

4.5.2015 Dáša

 

Kdysi dávno jsem četla Pravidla našeho požehnaného manželství od Alice a Davida Kirše. Přemýšlela jsem nad tím, jestli mohou tyto pravidla zachránit v té době můj končící vztah. Uvědomila jsem si, že je pozdě. Náš vztah už byl bohužel mrtvý.

Dnes sedím nad těmito pravidly a přemýšlím, jak je upravit pro náš vztah. Vztah, který už trvá dost dlouho na to, abychom o něho začali pečovat. A o tom to je. Většina z nás se domnívá, že pokud máme vztah, není nutné se mu věnovat. Zapomínáme dělat věci, které nás zpočátku tolik bavili. Přestáváme druhého překvapovat. Trávíme spolu více času, ale ve skutečnosti méně. Nemluvíme spolu o ničem zajímavém, řešíme jen provozní věci. Sex máme někdy i z povinnosti, aby ten druhý byl „u“spokojený. Vidíme se v nemoci, v těžkých situacích a různých krizích. A pomalu se něco začne vytrácet. V lepším případě zůstaneme dva přátelé, v tom horším odcházíme.

A možná stačí tak málo. Možná stačí vrátit do vztahu to, co tam bylo na začátku. Vrátit tam společné chvíle a udělat z nich znovu něco mimořádného. Možná i k tomu mohou sloužit pravidla. Pravidla, které vytvoříte společně a napíšete tam vše, co je pro vás důležité.

A tak i já sedím nad návrhem našich pravidel a přemýšlím, co tam skutečně musí být. Porovnávám co, mi chybělo v mém předchozím vztahu.

Důležitá pravidla, které byste neměli vynechat:

  • Říkáme si pravdu, upřímně a otevřeně.
  • Když druhý dělá něco, co se nám nelíbí, nekritizujeme, ale s láskou sdělujeme, jak se cítíme. Nepoužíváme slova: nikdy, vždycky, pořád, vůbec.
  • Minimálně jednou měsíčně máme společný povídací den. Den, kdy mluvíme o svých vlastních potřebách, plánech, o našich pravidlech. Den, kdy pečujeme o náš vztah. Den, kdy pečujeme o sebe.
  • Druhého nevlastníme a nemanipulujeme, své požadavky sdělujeme.
  • Hezky se oslovujeme a jednáme se sebou s úctou a láskou.

Zamyslete se nad svým vztahem ještě dnes. Zvažte, co vám chybí. Co si přejete dělat jinak? Možná si uvědomíte, že trávíte se svým partnerem málo času nebo cokoli jiného. Sedněte si spolu a vymyslete svá pravidla. O každý vztah je nutné pečovat, hýčkat si ho.

Děkuji Aji a Davidovi za inspiraci k našim pravidlům našeho spokojeného vztahu.

S láskou a úctou

Dáša

 


		

Napsat komentář

Apps Dev Team s.r.o.