Zpět na přehled článků

Jakým jazykem mluví láska II

15.10.2014 Petr

První jazyk lásky

Uplynul týden. Zamysleli jste se nad jazykem lásky? Co to je? Existuje vůbec?

Slova ujištění

Už starý Šalamoun autor židovské moudrosti, napsal: „V moci jazyka je život i smrt“ a ještě dodává:  „ Obavy lidské srdce tíží, ale dobré slovo vrací radost „.

Neříkejte, že na Vás nefungují komplimenty, nebo slova ocenění. Určitě ano. Pokud je Vaše partnerka či partner slyší rád, dopřejte mu je. Třeba v jednoduchých přímých prohlášeních.

„V té sukni jsi opravdu nádherná“.

„Jsem ráda, že jsi mi pomohl s úklidem“.

Jak rádi bychom někteří slýchaly taková slova pravidelně.

Nebudu se tady rozepisovat o všech slovech ani přepisovat knihu Gary Chapmana. Jen jsem se chtěl zastavit a položit Vám otázku jak jste to měli v minulém vztahu? Jak to máte teď? Jsou pro Vás ta slovíčka důležitá?

Já jsem prožil dvacet let v manželství. Slova, která jsou popsána nahoře, jsem používal minimálně a taky je minimálně slýchal. Nechci hodnotit, zda to bylo dobře nebo ne. V občanském průkazu v kolonce stav mám zapsáno „rozvedený“.  Nicméně ve svém novém, vztahu po přečtení prvního jazyka lásky vím, jak jsou tato slova důležitá. I když ještě nevím, jestli je to hlavní jazykem prožívané lásky. A tak se s radostí začtu do dalších stránek knihy ….

Jak jsou pro Vás důležitá slova ujištění? Je to jazyk Váš nebo Vaší partnerky?

 

„Pokud mezi námi má vzniknout důvěrný vztah,

potřebujeme znát naše vzájemné touhy a přání.

Jestliže toužíme po lásce, potřebujeme znát touhy

a přání našeho partnera“¨

                                                                                                                              úryvek z knihy Pět jazyků lásky

 Petr

4 reakce na “Jakým jazykem mluví láska II”

 1. sona napsal:

  Komlimenty ani pochvaly jsem nikdy od zadnyho chlapa neslysela. Od manzela jedine hroznou totalni kritiku a ponizujici reci. Kdyz jsem navrhla rozvod tak zacal s falesnymi pochvalami coz je jeste horsi. Od ostatnich chlapu jsem slysela jen blbe kecy jestli jsem zhubla nebo ztloustla. A shrnujici poznatek: zadny chlap nema nejmensi zajem poznavat touhy a prani nekoho jineho krome sebe. Chlapi chteji jen lasku a peci brat ale uz nejsou ochotni davat. Manzel prohlasil ze memu dusevnimu svetu nerozumi jen vidi ze je jiny nez ten jeho tudiz ho nezajima a ani ho nehne aby se snazil me pochopit prizpusobovat se mam ja jemu nikoliv on mne. Takhle ovsem premysleji vsichni.

 2. Katka napsal:

  Děkuji za toto poznání. Kéž by tvá slova či knihu četlo hodně lidí. Ve škole jsme měli mít místo občanky psychologii vztahů a myslím, že bychom byli ve vztazích spokojeni a vyznali se daleko víc, než nyní. Úraz mě zastavil v životě a díky Tobě vím, jakou knihu vezmu do ruky po Mnichovi, který prodal své Ferrari. Děkuji Petře

  • Petr napsal:

   Děkuji. Knihu Mnich, který prodal své Ferrari jsem četl již dříve, ale mám pocit, že ji začínám chápat až v těchto dnech .

 3. Kačka napsal:

  Podle mě velmi málo lidí taková slova ,,umí,, používat. Rádi by je slýchávali a rádi by je vypouštěli z úst. Ale stydí se. Není k tomu však důvod. Vždyť každý z nás chce slyšet jak je báječný (obzvlášť muži :-)). Já a můj partner si taková slova říkáme denně. A rozhodně to není jen z povinnosti.

Napsat komentář

Apps Dev Team s.r.o.