Zpět na přehled článků

Je čas jít dál

6.3.2015 Dáša

 

Letos to budou dva roky, co jsem se odstěhovala od mého přítele. Přemýšlím nad webinářem, který dnes večer mám. Jistě ne náhodou jsem našla tento text. Jsem šťastná, že za poslední rok se mé srdíčko uzdravilo a níže uvedené pocity, bolesti a jizvy ke mně promlouvají méně často. Jsem šťastná, že dnes se dívám na náš vztah s láskou a úctou a uvědomuji si, že mě rozchod posunul a obohatil.

Po našem rozchodu se toho odehrálo opravdu hodně. Uplynulo už dost času, přesto mám někdy pocit, že to bylo teprve včera. Stále mám pocit, že nejsem úplně v pořádku. Jizvy na srdci jsou a bolí. Bolí někdy tak moc, že mám pocit, že se nikdy nezacelí. Netušila jsem, že to bude tak bolestivý proces. Prošla jsem různými stavy. Od počátečního vzteku až po lítost, sebeobviňování, že všechno mohlo být jinak, kdybych se víc snažila. Nedokážu posoudit, která fáze byla jednodušší a která složitější. Všechny byly náročné a bolestivé. Ale všechny k rozchodu patří. Rozhodně je nutné jimi projít.

Vím, že byly dny, kdy jsem nechtěla s nikým mluvit. Bylo spoustu dnů, kdy jsem naopak chtěla, ale neměla s kým.

A pak byl čas, který jsem se svěřovala. Bylo jen pár lidí a mezi nimi kamarádka, která se mnou prošla mým rozchodem. Paradoxně tyto přítelkyně hrají při rozchodu velmi důležitou roli a sami se často ocitnou pod kritikou. Stalo se to i v mém případě a pak v několika dalších. Vždycky totiž musí být určen viník rozchodu a tím je právě obvykle nejbližší přítelkyně. S čistým svědomím můžu říct, že mě má kamarádka nenavedla k rozchodu. Stejně tak, jak já jsem nenavedla k rozchodu ji. Naopak obě jsme věděly, že naše přátelství je tak hluboké, že budeme vzájemně respektovat jakékoli rozhodnutí. Nakonec to i zaznělo. Vlastně nám šlo jen o štěstí. O štěstí té druhé, o štěstí dětí a vlastně celého páru.

Nemá smysl zůstat uprostřed. Uprostřed cesty, která nikam nevede. Stát na křižovatce a nedokázat se rozejít ani doprava, ani doleva.. přešlapovat na jednom místě dny, týdny, měsíce a roky. Všimnout si, že jsem vlastně na té křižovatce zestárla.

Mnohdy na té křižovatce stojíme nejen před rozchodem, ale i po něm. Uvízneme ve zvláštním prostoru sebelítosti, bolesti, litování a nemůžeme se posunout dál. Je dobré svůj rozchod skutečně uzavřít. Pustit ze svého života bývalého partnera s láskou. Rozloučit se, říct sbohem, uvědomit si všechny důsledky, vlastní odpovědnost a jít dál.

I o tom bude dnešní webinář 7 kroků od rozchodu k novému vztahu.

Na závěr už jen jedna otázka: Dokážete si představit sami sebe na smrtelné posteli? Jaký život chcete prožít a s kým?

Zamyslete se a já se na vás těším dnes večer.

S láskou a úctou

Dáša

Jedna reakce na “Je čas jít dál”

  1. Sylva napsal:

    jak krásné, jak pravdivé, jak bolestné. v některých chvílích jste psala i o mně….

Napsat komentář

Apps Dev Team s.r.o.