Zpět na přehled článků

50 odstínů

1.2.2015 Dáša

Dnes v noci jsem se vzbudila a nemohla spát. Zvažovala jsem, že půjdu psát. Nakonec jsem zůstala ležet a vnímala své tělo a mou malou dcerku a mého přítele.
Najednou jsem si uvědomila, že přemýšlím nad přitažlivostí a polaritou. Uvědomila jsem si, že se blíží svátek sv. Valentýna. Svátek tak trošku kontroverzní. Jsou páry, které slaví a jsou páry, které neslaví. A s ním přichází do kin 50 odstínů šedi. Stejně jako svátek kontroverzní film. Film natočený podle knihy.
Knihy, která strhla mnoho žen. Osobně si pamatuji, že jsem 1. díl přečetla jedním dechem. Je to už dlouhá doba, přesto ve mně tato kniha zanechala nějakou stopu. Stejně u některých mých kamarádek. Až na pár výjimek, které tuto knihu odsoudily.
A co podle mého názoru nás ženy přitahuje k této knize a proč bychom si tajně přály Christiana?

Christian je muž, který ví, co chce, má svou vizi.

Není nic smutnějšího než muž, který nemá ve své životě jasno. Který se jen tak potácí bez konkrétního zaměření. Co se může takovému muži stát? Někdo jiný udělá plány za něj. A ano někdy mu to tak může vyhovovat. Ale někdy taky najednou zjistí, že žije život, který si vůbec nevybral. Pak takový muž opouští partnerku, rodinu, práci, ve snaze nalézt životní smysl. Pokud si však neuvědomí, že jen on může nalézt svou vizi, může se dostat do nekonečné spirály.

Christian je muž, který se umí o svou partnerku postarat a zabezpečit ji.

Přestože mnoho z nás žen je finančně samostatných, toužíme se někdy zbavit pocitu odpovědnosti a nechat některé věci na muži. Přemýšlím, jak se vlastně může cítit muž vedle ženy, která je finančně naprosto nezávislá. Dříve většina manželství přečkala zlé časy právě kvůli ekonomické závislosti žen. Dnes je situace jiná. A možná i to je důvod, proč u některých mužů převažuje ženská energie. Vlastně je tím částečně zbavujeme jejich zodpovědnosti.

Christian je muž, který umí překvapit.

Většina dlouhodobých vztahů postrádá prvek překvapení. Ve vztahu se nudíme, nic nás nemůže překvapit. Sex je pořád stejný, večery jsou stejné. Ano na jednu stranu máme pocit bezpečí, ale občasné příjemné překvapení, může náš vztah oživit. Stávají se z nás rodiče, v lepším případě partneři a nic nás nemůže překvapit. Zajímavostí je, že jen přečtením této knihy některé páry zažili vzrušení, které již dlouho postrádali. Myslím, že je nutností vztah oživovat.

Christian je muž, který ji ovládá.

Každá z nás si občas přeje muže, který si umí ženu vzít po svém. Není moc přitažlivé, pokud máte partnera, který všechnu sexuální aktivitu nechává jen na vás. Dokonce bych řekla, že je to pro ženu dlouhodobě nepřitažlivé (pokud není sexuální polarita mezi partnery zcela vyměněna).
V dnešní době je víc žen, u kterých převažuje mužská energie. Dovoluji si tvrdit, že je to i díky tomu, že u stále více mužů převažuje ženská energie.

Sama jsem žena velmi samostatná a nezávislá. Dříve jsem si neuvědomovala, že si tím sama způsobuji přehnané nároky na sebe samou.

Není to tak dlouho, co jsem byla na dovolené. Tančila jsem salsu s místním tanečníkem a skutečně jsem se nechala vést. Bylo pro mě uvolňující neřídit každý náš krok, ale naopak. Měla jsem k němu důvěru. Věřila jsem, že ví, co dělá.
Večer poté jsem nad tím přemýšlela a uvědomila jsem si, že tak to prostě a jednoduše mám i v běžném životě. Pokud mám důvěru v to, co muž dělá, nemám potřebu věci řídit. Pokud tedy můj muž má jasný cíl a směr, můžu se uvolnit ve své ženské energii. Pokud je tomu naopak, mám potřebu „mít věci pod kontrolou“. Myslím, že přesně tak to má většina žen.

A to je důvod, proč nás Christian zaujal.

Osobně se domnívám, že k naší spokojenosti nepotřebujeme mít speciální sexuální praktiky (i když i ty mohou vylepšit náš partnerský život), potřebujeme mít partnera, který ví, co dělá, umí se o nás postarat, umí nás překvapit. Jednoduše mít vedle sebe muže.
Je pravdou, že pro některé z nás může být těžké takového muže ve svém životě přivítat, přijmout, případně dovolit muži, se takovým mužem stát. Je opravdovou výzvou pro některé ženy ukázat se ve své zranitelnosti a odevzdat se muži. Pokud však muži dovolíme být mužem, můžeme najednou být více ženou. A být ženou je opravdu krásné!
Přeji nám ženám více ženskosti a mužům krásné, spokojené ženy!

S láskou

Dáša

5 reakcí na “50 odstínů”

 1. Romca napsal:

  Daso, děkuji, děkuji, děkuji. Ted jsi zcela vystihla důvod, proc jsem na filmu byla dvakrát a porad se nemohla nabažit. Ano, i ja bych si totiž v živote přála muže jako je hlavni hrdina. Váš článek je tou odpovědí kterou jsem si v sobe hned neuvědomila. Muže zralého, který zná svuj směr, takových mužů je dnes velmi málo a je to presne díky tomu, že je stále více žen v muzske energii a kvůli rovnováze méně mužů v muzske roli.. tleskám a jsem vdecna, že jste napsala tento článek. Romi ;)

  http://Www.romcasedlackova.wordpress.com

 2. Dagmar napsal:

  Romčo, děkuji za zpětnou vazbu.. přeji vše nejlepší..:-)

 3. Petra napsal:

  Dášo, nechci se Vás dotknout, ale musím oponovat… Já si nemyslím, že muž musí mít vlastnosti muže… Muž je bytost stejně jako žena, je zranitelný stejně jako žena, není to robot. Dle mého názoru, toto výše popsané je až příliš romantické naivní snění o pravém panu Božském… Muž a žena jsou si rovnoprávní partneři. Žena je však od přírody předurčena k ženským záležitostem a muž k mužským… nic víc, nic míň a přes toto nejede vlak, tak to bylo, je a bude( to, že se přehodí polarita, je jen důsledek příčiny.)….. To že se v dnešní době vše rozpitvává, zprava či zleva, je zase důsledek našeho spokojeného životní stylu.. Víte, člověk by měl umět hlavně vyjít sám se sebou, měl by umět poznat sám sebe! Jakmile poznáte sebe, víte, nebo dojdete sama za sebe k rozhodnutím a závěrům, která pro Vás osobně mají svůj význam. Je celkem jedno, zda někomu připadají pokrytecké, či pravdivé. Důležité je, jaký přínos mají pro Vás osobně. Musíte si umět poradit, a v první řadě, poradit sama sobě….rozebírání, rozpitvávání, povídání, a debaty s přáteli a kamarádkami jsou fajn, pokud o ně stojíte, ale rozhodnutí, musí vždy udělat člověk sám za sebe!!! A nikdo a nic mu v tomto rozhodnutí neuleví. Proto když čtu různé články, blogy, o tom, jak má vypadat správný muž, správná žena, ideální dítě, ideální rodina, vztah, proč se kdo rozvedl a rozešel, komu kdo psychologicky pomohl, připadá mi to jako celosvětová psychoterapie všech zúčastněných… Snad jste pochopila, jak to myslím. Lidé si zvykli příliš mluvit, rozebírat, fňukat a skrývat a omlouvat svoje slabosti, místo toho, aby se snažili být více zocelení(nemyslím tím tvrdí a studení, to ne)! Můžete být empatičtí, vnímaví, citliví a harmoničtí, ale své já máte zocelené, a jste si vědomi své ceny. Toto si myslím, že je potřeba rozvíjet!
  Prosím nezlobte, že jsem toto napsala, ale musela jsem….Takže závěrem- neřešte muže, jako muže, ale jako sobě rovné partnery, kteří jsou lidské bytosti, pro něž žena bude zajímavá, pokud bude vnímat svojí vlastní hodnotu, ne pokud bude submisivní – ač zcela nezávislá. Všechny blogy, psaní, a e-booky, jsou pouze a jen určitou psychoterapií autora, který se léčí ze svých domnělých traumat, které nebyl sto, rozebrat a správně vyhodnotit sám v sobě, proto musí následně vše veřejně ventilovat…Neříkám, že je to špatně, ale říkám, že by bylo potřebnější učit ostatní, aby dokázali vyjít sami se sebou, aniž by veřejně ventilovali své životy…

 4. Dagmar napsal:

  Milá Petro,
  nedotkla jste se mě. Naopak souhlasím s tím, že muži jsou muži a rovnocenní ženám. Myslím, že nikdy jsem nenapsala ani neřekla, že by tomu tak nemělo být. Naopak. Harmonie – soulad se sebou samým a pak harmonie ve vztahu. S většinou věcí, které píšete souhlasím. Souhlasím rovněž s tím, aby se lidé naučili vyjít sami se sebou. Muž je pro mě muž.. tak jak žena je pro mě žena. Hodnotné vidím oba. Důležité je najít svou vnitřní hodnotu, harmonii se sebou a harmonii ve vztahu. Přeji vše nejlepší! S úctou Dáša

  • Petra napsal:

   Jsem ráda, že se Vás můj komentář nedotkl.. cítila jsem to tak napsat, protože při množství a záplavě podobných článků, mě to prostě nedalo na to nepoukázat.. Moc se mi líbí Vaše Ženské cykly..to je originální a pravdivý poznatek, který je přirozený pro každou ženu, ale samy toto nedokážeme mnohdy takto pojmenovat a uchopit… V tomto je Vaše hloubka myšlenky… Děkuji Petra

Napsat komentář

Apps Dev Team s.r.o.